هماهنگی ترکیه مسابقه کاراته اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

هماهنگی: ترکیه مسابقه کاراته اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

یکی از حوزه‌هایی که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده، به‌روزرسانی قوانین و مقررات بانکی است

اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

عبارات مهم : بازار

یکی از حوزه هایی که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده، به روزرسانی قوانین و مقررات بانکی است

رییس کل بانک مرکزی گفت: معامله پذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه به علت ابزارسازی در بازار طلا و همچنین هموارسازی عرضه سکه، به تعمیق بازار طلا و نیز تقویت ثبات در این بازار منجر خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، ولی الله سیف در بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی اظهار داشت: علی رغم روند مثبت شکل گرفته در حوزه های متفاوت اقتصادی کشور، بازار ارز در آخرهای سال گذشته و نیز ابتدای امسال با تلاطماتی مواجه شد.

اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

وی افزود: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که ریشه نوسانات ارزی را باید عمدتا در انتظارات شکل گرفته در خصوص آینده روابط مالی و اقتصادی بین المللی کشور جست وجو کرد.

رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد: در پاسخ به شرایط حاصله و در جهت مدیریت انتظارات و از بین بردن فعالیت های سفته بازانه، دولت و بانک مرکزی تمهیدات مناسبی را اتخاذ کردند که بااهمیت ترین آنها رویکرد تازه به بازار ارز با نشانه مدیریت تقاضای ارز و پاسخ گویی به متقاضیان واقعی (واردکنندگان) است.

یکی از حوزه‌هایی که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده، به‌روزرسانی قوانین و مقررات بانکی است

رییس شورای پول و اعتبار، الزامی شدن ثبت سفارش جهت کلیه واردات، اصلاح مقررات ارز تخصیصی بابت خرید خدمات از خارج، طراحی و راه اندازی سامانه «نظام یکپارچه معاملات ارزی» (نیما)، تدوین مقررات مربوط به چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به تناوب اقتصاد و بازبینی مقررات فعالیت صرافی ها را بخشی از کارها بانک مرکزی در رویکرد تازه دانست و تصریح کرد: در حال حاضر با راه اندازی سامانه نیما، ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در اختیار واردکنندگان رسمی قرار می گیرد که این امر به نوبه خود بستر مناسبی را جهت پاسخ گویی به نیاز واقعی ارز و مقابله با قاچاق فراهم کرده هست. براین اساس سامانه نیما ضمن از بین بردن واسطه ها بین صادرکنندگان و واردکنندگان، از خروج بدون بازگشت سرمایه های کلان و تامین مالی قاچاق کالا به کشور جلوگیری می کند.

به گفته سیف، در حال حاضر و با توجه به وجود ذخایر ارزی قابل اعتماد و همچنین تراز مثبت تجاری هیچ گونه نگرانی از بابت تامین ارز جهت نیازهای واقعی وجود ندارد و با استفاده از سازوکار فعلی قادر خواهیم بود در هر شرایطی منابع ارزی را به نیازهای دارای اولویت به شکل بهینه تخصیص دهیم. البته در صورت زیاد کردن محدودیت ها، ارز جهت ورود کالاهایی که اولویت ندارند، تخصیص داده شده است نخواهد یافت. در این راستا هماهنگی و سازگاری میان سیاست های ارزی و تجاری پیش شرط اساسی توفیق سیاست های اخیر در حوزه بازار ارز خواهد بود.

تصمیم بانک مرکزی جهت ثبات بخشی به بازار طلا

اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به این که بانک مرکزی با نشانه ثبات بخشی به بازار طلا و ارز، در آخرهای سال 1396 نسبت به اجرای طرح پیش فروش سکه در سه مرحله متفاوت اقدام کرد، گفت: طی مراحل متفاوت در مجموع 7.6 میلیون قطعه سکه طلا در سررسیدهای متفاوت زمانی پیش فروش شد.

سیف با تشریح اقدام بانک مرکزی در بازارسازی اوراق گواهی پیش خرید سکه در بورس اوراق بهادار گفت: این اقدام گام مهم دیگری در جهت اثربخشی زیاد طرح پیش فروش سکه در ایجاد ثبات در بازار طلا و ارز به شمار می رود. معامله پذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه به علت ابزارسازی در بازار طلا و همچنین هموارسازی عرضه سکه، به تعمیق بازار طلا و نیز تقویت ثبات در این بازار منجر خواهد شد. علاوه بر این، نقدپذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه و نیز توانایی نگهداری سکه خریداری شده است به صورت اوراق بهادار و از بین بردن مخاطرات امنیتی نگهداری سکه طلا به صورت فیزیکی، مزایای قابل توجهی را جهت هموطنان عزیز به همراه خواهد داشت.

یکی از حوزه‌هایی که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده، به‌روزرسانی قوانین و مقررات بانکی است

سیف افزود: در شرایط کنونی بعد از عهدشکنی و خروج یک جانبه آمریکا از برجام، اجرای قراردادها و توافقات مالی به پایبندی و ارائه تضمین به وسیله دیگر طرف های برجام بستگی دارد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش می کند با همکاری طرف های باقی مانده در برجام، زمینه اجرای برنامه های تدوین شده است در زمینه های مالی و بانکی را فرآهم آورد. بنابراین باید توجه داشت که بهره مندی از مزایای گشایش های ایجاد شده، علاوه بر توسعه همکاری های بین المللی مستلزم بازبینی در ترتیبات اقتصادی داخلی، اجرای اصلاحات ساختاری و نیازمند انطباق فعالیت شبکه بانکی کشور با استانداردهای بین المللی است.

طرح جامع اصلاح نظام بانکی اجرا می شود

رییس کل بانک مرکزی با توضیح این که در پنج سال گذشته مقدمات اجرای اصلاحات ساختاری در نظام بانکی فراهم و پیشرفت هایی نیز در این زمینه حاصل شد، گفت: به عنوان نمونه، در طرح جامع اصلاح نظام بانکی با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، اصلاح ترازنامه نهادهای مالی، اصلاح نسبت های نظارتی، تقویت جریان نقد بانک ها، برطرف انجماد دارایی و کمک به زیاد کردن سرمایه بانک ها پیگیری شد. همچنین کارها موثری در جهت ساماندهی و انتظام بخشی فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز که سهمی در حدود 25 درصد کل سپرده های شبکه بانکی را در اختیار داشتند و منشأ ایجاد مخاطرات و آسیب های جدی در بازار پول و ثبات اقتصادی کشور شده است بودند، صورت پذیرفت؛ به طوری که در حال حاضر موسسه اعتباری غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد.

اوراق سکه چه تاثیری روی ثبات بازار دارد؟

سیف افزود: از آنجا که رشد نقدینگی در سال های گذشته عمدتا از رشد پایه پولی نشأت گرفته و بدهی بانک ها به بانک مرکزی بااهمیت ترین عامل رشد پایه پولی طی سال های گذشته بوده، بنابراین حل پرسشها ساختاری بانک ها در قالب اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی راه کاری اصولی، جهت ساماندهی و انتظام بخشی بدهی بانک ها به بانک مرکزی و نیز متناسب کردن قیمت سود اسمی با قیمت تورم تک رقمی و پایدار است.

رییس کل بانک مرکزی یکی از حوزه های معطل مانده که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده را به روزرسانی قوانین و مقررات بانکی کشور دانست و گفت: در این حوزه نیاز است تا ظرفیت های نظارتی بانک مرکزی متناسب با پیشرفت های دیگر در بخش مالی توسعه یابد تا خطر بی ثباتی مالی در بلندمدت کم کردن یابد. بنابراین، مورد نیاز است دستگاه های اجرایی کشور ضمن همکاری با بانک مرکزی، همکاری بیشتری در اجرای اصلاحات نظام بانکی که تضمین کننده ثبات و رفاه اقتصادی هست، داشته باشند. تدبیر اخیر در ایجاد شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با نشانه هم سو ساختن فعالیت های قوای سه گانه تشکیل شده است است می تواند با ایجاد هماهنگی میان کلیه ارکان حاکمیت، انجام اصلاحات ساختاری را تسریع کند.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | فعالیت | همکاری | اقتصادی | اجرای طرح | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz